Schroyesteyn, had een deel van haar nalatenschap be stemd voor het bouwen van 12 vrij-woningen voor kleine gezinnen of alleenstaande vrouwen, die lidmaten waren van de Nederlandsch-Hervormde Kerk. Aan de Noord zijde van de Agnietensteeg werden de „twaalff Gods- kameren" aangelegd; deze huisjes hebben nog allen het stichtingsjaar 1651 boven de deurpost en zijn bovendien voorzien van de wapenschilden van Pallaes en Schroye steyn. Het hoofdgebouw van de stichting of Fundatie van Pallaes werd op den hoek van de Agnietensteeg en de Nieuwe Gracht gebouwdboven het lage ronde poortje, dat tot het hoofdgebouw toegang geeft, staat de oorsprong van de stichting vermeld „Maria van Pallaes, door liefde Goodts gedreven, Heeft, doen sy weduw' was van d'Heere Schroyesteyn, Dees Gameren gesticht, eenich onderhoudt gegeven, Niet achtend swerels gonst, maer Plaets in shemels Pleyn." Het stadsbestuur kreeg volgens den wil van de erf laatster het oppertoezicht over haar stichting. Omstreeks 1890 kon de stichting door overgespaarde gelden het aantal van haar vrij-woningen uitbreiden en nu werden drie huisjes gebouwd aan een zijstraat van de toenmalige Weistraat (Mgr. van de Weteringstraat), die naar Maria van Pallaes den naam van Pallaesstraat ver kreeg. Later werden nog 9 vrij-woningen aan de Min straat gebouwd, zoodat de stichting thans de beschikking heeft over 24 vrije woningen. Vooral door het bekende vers boven de poort van het hoofdgebouw en door den naam Pallaesstraat, leeft in Utrecht nog steeds de herinnering voort aan de weldadige weduwe van d'Heere Schroyestein. In de Agnietenstraat, tegenover de vrijwoningen van Maria van Pallaes waren in 1652 zes vrijwoningen gesticht door Mr Jan van Gronsvelt; na een eeuw werden zij gesloopt om plaats te maken voor het Fundatiehuis van Renswoude en zij werden weer opgebouwd in de Nico- laasdwarsstraat. In het middelste van deze huisjes is de steenen stichtingsoorkonde ingemetseld 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 110