wijken, de buurtschap Stathe, was dicht bij den Franki- schen burcht ontstaan en haar kerk werd als de kerk van de burgers of buren van de oudste wijk de Buurkerk genoemddeze buurtschap had haar naam te danken aan het feit, dat zij langs de oevers van den Rijn tot ontwik keling was gekomenin het Duitsch beteekent Gestade nog altijd kust of oever. Meer noordelijk vormde zich een nederzetting, die later naar haar parochiekerk de „Kerkwijk van St. Jacob", of nog later naar een wijk- indeeling „Wijk C" genoemd werdalleen namen als Zandbrug en Waterstraat bewaren hier nog de herinne ring aan de verzande Rijnbedding. In het Zuiden, waar de Rijn het gebied van de tegenwoordige stad binnen stroomde, ontstond een afzonderlijk woonwijk om de kerk van St. Nicolaas, den beschermer van de visschers en de kooplieden. In de 13e eeuw waren deze driebuurtschappen door een beschermenden stadsmuur omgeven. Waar de Oude Gracht in de stadsgracht uitmondde, verleende in het zuiden de Tolsteegpoort, in het noorden de Weerdpoort toegang tot de stad. De Catharijnepoort werd niet in het midden van den westelijken stadsmuur aangebracht, maar meer in noordelijke richting, omdat deze moest aansluiten aan den grooten verkeersweg naar Holland de Wittevrouwenpoort in den Oostelijken stadsmuur gaf toegang tot de Biltstraat, den grooten verkeersweg naar Gelderland, die in de 13e eeuw door het drassige veen gebied was aangelegd. In de 12e en 13e eeuw was Utrecht één van de belang rijkste handelssteden in de noordelijke Nederlandenrijke kooplieden bouwden hun sterke koopmanshuizen langs de Oude Gracht. Schepen voerden de waren aan, die op de werven langs de grachten werden opgeslagen. Om deze koopwaren van de laaggelegen werven in de stad te bren gen, werden wedden aangebracht, gekluisde doorgangen, die langzaam hellend naar de gracht afliepen. Alleen het Wed dat van de Ganzenmarkt naar de Oude Gracht afloopt is overgeblevende naam van de straat bij het Domplein, „Het Wed", herinnert nog aan het wed dat 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 10