Al is Leeuwenberch in den loop van de eeuwen ver bouwd en veranderd, het is het eenige Utrechtsche gast huis, dat in zijn langgerekten bouw en in zijn hooge vensters de herinnering bewaart aan de oude Middel- eeuwsche gasthuizen. Verscholen achter een nauwe poort op het Jansveld (tusschen no. 4 en 18) staan de huisjes van het Marga- retenhof, die in 1361 gebouwd werden door den Utrecht- schen Domkannunik Gijsbrecht van Walenborch. De meeste Utrechtsche hofjes zijn eigenlijk geen hofjes in den eigenlijken zinde vrije woningen te Utrecht zijn meestal niet om een hof, maar langs een straat gebouwd. Zoo staan de „Beijerskameren" aan het eind van de Lange Nieuwstraatboven het poortje van deze stichting staat in het kort de geschiedenis van de stichting vermeld „D. O. M. Den armen getrouw, Adriaen Beijer heeft ons gefondeert en Alet Jansdogter zijn huijsvrouw. Ao. 1597." Achter den wal aan het Lepelenburg staan de vrije woningen van het Bruntenhof, in 1621 door Frederik Brunt gesticht; het poortje van het hoofdgebouw waar boven het stichtingsjaar vermeld is, was dikwijls een dank baar onderwerp voor teekenaars en etsers. De bekendste vrije woningen werden echter de huisjes, die in de Agnietenstraat gebouwd werden door de Fun datie van Maria van Pallaes. Vóór 1650 liep de Agnietenstraat slechts van het St. Nicolaaskerkhof tot aan de Lange Nieuwstraat; het volgende jaar liet de vroedschap de Agnietensteeg aan leggen (thans ook Agnietenstraat genoemd), die de Agnietenstraat met de Nieuwe Gracht verbond. Het bouw terrein, dat vrij kwam, werd beschikbaar gesteld, om het testament van Maria van Pallaes uit te voeren. Maria van Pallaes, weduwe van Mr Hendrik van 97 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 109