pelgrimstocht van den weldadigen Utrechtschen schoen maker. In het midden van de 17e eeuw hadden de regenten van het Bartholomeüsgasthuis hun vergaderzaal laten ver timmeren de Delftsche tapijtwever Maximiliaan van der Gucht bezorgde een groot gobelin behangsel, dat een bosch voorstelde met lanen en allerlei dieren, om den langen achterwand van de regentenzaal te bedekken. Dit tapijt wekte zooveel bewondering, dat het stadsbe stuur van Utrecht al spoedig bij van der Gucht enkele tapijten bestelde voor de nieuwe raadkamer. Deze tapij ten van de raadkamer werden op den duur verwaarloosd en zij werden in 1820 voor 30.verkocht, waarna zij spoorloos verdwenen. De gobelins in de reggentenkamer bleven gelukkig gespaard. Tegen het einde van de 19e eeuw werd de regentenkamer gerestaureerd en op aan drang van den toenmaligen Utrechtschen archivaris Mr S. Muller werden de gobelins door een Utrechtschen behanger gereinigd en voor verder verval gevrijwaard. In 1930 had een algeheele restauratie van de regenten kamer plaats onder leiding van Dr Ir G. W. van Heukelom; in 1936 werden de gobelins naar Parijs ge zonden, waar zij door de Manufacture Nationale des Gobelins op kundige wijze gerestaureerd werden; in 1937 kwamen zij bijna als nieuw terug. In Mei 1937 had de officieele heropening plaats van de regentenkamer van het Bartholomeüsgasthuis, die nu weer tot een van de bezienswaardigheden van de stad behoort. Het gebouw Leeuwenberch werd in de 19e en in het begin van de 20e eeuw voor allerlei doeleinden gebruikt intusschen was de omgeving van dit voormalige gasthuis geheel veranderd. De achterzijde van het gebouw was door het sloopen van de stadswallen vrijer komen te liggen en werd nu als de voorzijde beschouwdhier werd de hoofdingang aangebracht en bleef daar, toen de Utrecht- sche afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond Leeuwenberch van de stad Utrecht huurdesedert Zon dag 26 October 1930 houdt de Protestantenbond hier geregeld haar kerkdiensten. 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 106