de dakleien, waar het spel van vol en leeg begon, dat zijn eind vindt in de sterke schaduwen over de pittige kleuren van de huizen langs de plein- wanden. Het bereiken van harmonie in ruimte en massa, van beweging en rust is de oeropgave van den stedebouw. Massa in de gebouwen, ruimte ertus- schen; beweging in de straten, waarvan het sterk gerichte beloop begeleid wordt door de rythmi- sche geledingen van de wanden. Rust op het plein door de evenwichtige verhoudingen van lengte en breedte en hoogte. In Borsele domineert het plein. Tegenover de straten is het zelfs wat uit de schaal, zoodat het heele dorp eigenlijk alleen maar een plein is. Dat plein is karakteristiek voor wat de renaissance-stedebouw bereikte op het platteland van Zeeland. Streng beheerscht, geometrisch en waardig is het de zooveelste illustratie van Plato's woord: „wat ik met de schoonheid van den vorm bedoel is niet wat de gewone massa daaronder verstaat, maar iets rechtlijnigs en cirkelvormigs en de vlakken en omvangen, die met de rechte en golvende lijn door middel van passer, meetlint en winkelhaak zijn opgetrokken." Is dit het stipt mathematische in de kunst? Neen, want het stipt mathematische is exact, algemeen en abstract. Voor den kunstenaar mag het niet meer zijn dan hulpmiddel, omdat de kunst onder worpen is aan de wetten van maat, getal en pro portie. Borsele toont het gebruik van dat hulp middel hard en brutaal. Alles is meetbaar in Bor- 81 Dorpen in Zeeland 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 90