gesteldheid die volkomen rijp bleek om de resul taten van hun arbeid op te nemen. Is het dan een wonder dat de bouwkunst grijpt naar de wiskundige grondslagen van hun vak techniek om daarin normen te vinden voor het bepalen van den vorm? Ook al zou de hernieuwde studie van de antieke cultuur minder gericht ge weest zijn op de formeele zijden van die cultuur, al zou er minder, of in het geheel geen, directe inspiratie op dë ruïnes van het oude Rome ge weest zijn, dan zou er nog een cultuur ontstaan zijn, die in wezen klassiek genoemd moet worden. In de bouwkunst waren wellicht de voluutkapi- teelen en de hoofdgestellen met hun klassieke in deeling achterwege gebleven, maar de basis van de formeele schoonheid was zeker, bewust of on bewust gezocht in een streng beheerschten, en dus voor de plastische kunsten geometjischen, grond slag, omdat de levenshouding van den mensch streefde naar beheersching op alle terreinen. Het is den kunstenaar eigen om datgene uit te drukken wat hij elders als waardevol erkent. Bovendien waren de meeste architecten tevens schilders, wiskunstenaars of civiele en militaire ingenieurs. En deze menschen, die als al hun tijdgenooten zich langzaamaan in den waan lieten brengen, dat zij, als vanuit een centrum, de Schepping zouden kunnen beheerschen, stelden hun werk, dat is het tastbare symbool van hun gemeenschap, in het midden van de maatschappij. Daarbij bleven ze architect en omdat architectuur ruimtekunst is en 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 87