bouw er midden op beteekent een breuk met de middeleeuwen, die altijd, bewust of onbewust, het gesloten stadsbeeld hadden gezocht. De ommuring van de oude stad had geen nut meer, de vesting neemt haar plaats in. Daarmee wordt de militaire ingenieur naast den architect, dikwijls boven den architect, de leiding gevende figuur bij het opma ken van het stedebouwkundige plan. Het is geen wonder dat ten onzent juist Simon Stevin omstreeks 1600 over de ideale stad schreef, want zijn Sterck- tebouwing was het bekende handboek voor de mi litaire ingenieurs van zijn dagen. De italiaansche „manier", die we voortaan in elke cultuuruiting terugvinden, wordt ook in den stedebouw aanvaard. Uiteraard vertaald, minder gracieus, misschien wat droger, maar duidelijk geïnspireerd op het italiaansch-fransche voorbeeld. Het is geen won der, dat in dezen tijd de grondslag voor het bou wen van dorpen en steden gezocht wordt in het strak geometrische systeem en de eenvoudige ge talverhoudingen, ook voor die dorpen, die geen enkele strategische beteekenis hadden. Borsele is er een voorbeeld van. Zeker niet het beste en waar schijnlijk niet het eerste, maar toch is het belang rijk als cultuurdocument. Immers het getuigt in zijn overzichtelijk schema, zijn simpele verhoudin gen en zijn haast verwrongen ligging, van een vas ten vormwil, die voortgekomen is uit een levens houding die we gewoon geworden zijn met den naam Renaissance aan te duiden. De nieuwe tijd had perspectieven geopend die wijder reikten dan

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 85