berekening noodeloos ingewikkeld te maken en ze is niet ingewikkeld. De roede waar Borsele mee aangelegd is, is de schouwsche, meet 3,726 meter en de basis van het plein is juist 24 roeden. De lange zijde is daarnaar bepaald volgens de verhouding van de „gulden snede" zoodat een plein ontstaan is van ongeveer 89 bij 140 meter. De Oost-Weststraat verdeelt het plein in een vier kant achterplein, zoodat er voor het voorplein weer de gulden snede overblijft. De singelstraten eromheen verhouden zich als twee staat tot drie, zoodat het systeem, waar Borsele op aangelegd is, eenvoudig blijkt te zijn. Op twee elkaar lood recht snijdende assen werden twee rechthoeken gecomponeerd, die ten opzichte van de korte as verschoven zijn en waarvan de grootte is vastge steld, uitgaande van de vrij willekeurige maat van vierentwintig roeden. Het is geen nieuws om dit in onze steden of dorpen te constateeren, net zoo min als het in 1620 iets nieuws was om een dorp zoo aan te leggen. Toen was het al meer dan hon derd jaar geleden dat in Italië de stedebouwers gingen schrijven over hun ideale steden, die allen werden gedacht op een strak geometrisch systeem, zoodat de plattegrondteekeningen een regelmatige figuur vertoonen. Het is het begin van een nieuwe periode in den stedebouw. De openheid van de rechte straten en de centrale pleinen met een ge- De gulden snede is de verhouding van de midden- evenredige, waar de kleinste de grootste de groot ste de optelling.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 84