brak de noodige levensstijl, omdat de kerk, die in het midden van het dorp staat, niet meer in het midden van het leven stond. Schuin tegenover de kerk staat het „vischkot". Het is een krappe eeuw ouder dan de kerk en de vormgeving is directer, meer gebonden aan een eigen tijd, dus ook aan eigen wetten die niet meer de onze zijn. Maar daardoor zijn de vormen vast, misschien wat minder gaaf dan van de kerk; en al is het materiaal arm en het brandspuithuisje een weinig fraaie toevoeging, het hokje is het be kijken waard, zooals de oud-vaderlandsche ver maning boven de drie groote poorten „Hoort-Ziet- Zwyght" het betrachten waard zijn. De boeren- timmerlieden die in Borsele bouwden deden het om in een behoefte te voorzien. Ze deden het zoo goed mogelijk en dat is: goed. Wat is er dan verder nog over te vertellen? Dat de verhoudin gen gaaf zijn en de techniek beheerscht? Dat de details verzorgd zijn en de vormgeving vast is? Zonder dat zou het immers niet goed zijn! Sta op een wandeling door het dorp niet stil voor dat enkele winkelhuis waar de stoep van gele ijselsteen vervangen werd door betonnen tegels en waar een fel roode baksteen met geknipte voegen vloekt tegen den blauwgrijzen toon die het dorp beheerscht. In dezen manufacturenhandel ver koopt men nog hetzelfde boerengoed van vroeger en om iets moois te zien moet men er binnen gaan en vragen naar de glanzende stoffen met de vroo- lijke bloemmotieven, die weer in de mode komen. 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 78