lijnenspel van de takken, zooals het ook dwaalt langs de gewelven van een gothische kathedraal of langs de felle bewogenheid van barokplafonds of de sterke plastiek van balkenzolders. Voorloopig welft zich boven het plein alleen maar de hemel, waardoor het zoo eindeloos en verlaten schijnt. De randbebouwing, met de goten op nau welijks vier meter hoogte, is te laag gebleven om de bovenaf sluiting van de boomen te kunnen mis sen. Maar dat is een tijdelijk aspect. Om onze steden en dorpen te genieten hebben we ons al vaak genoeg geoefend in het zien van de schoone mogelijkheden door den oogenblikkelijken ver schijningsvorm heen. Dat is geen vlucht in de fan tasie, maar een noodzakelijkheid, geboren uit het wisselend rythme van het leven. Straks als de boo men groot zijn, is het plein weer gaaf, als dan tenminste de bakkers- en kruidenierswinkels langs het plein geen levensmiddelenbedrijven geworden zijn, met even banale gebouwen als karakterlooze neringen. Wat zal er dan nog over het plein te vertellen zijn? Iets over de kerk, die recht tegenover de vaete staat en uit de laatste helft van de vorige eeuw stamt? Laten we er niet te veel naar kijken, al is ze niet eens zoo leelijk, met haar grappige houten torenspits en eenvoudige vormgeving. Eigenlijk had er een veel mooiere kerk kunnen staan, zooals in Willemstad of Sint Philipsland, maar toen ze gebouwd moest worden ontbraken de noodige penningen en toen ze gebouwd is ont- 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 77