smoord en bedekt met het bruingroene waas van vuil en mos, dat de regen niet meer schoonspoelen kan. Het is niet anders dan op andere dorpen. Verderop, waar de hoofdstraat nog even om de kerk buigt om dan het dorp te verlaten, liggen de overige straten. Flauw gebogen vormen ze een immer sluitend perspectief, dat zijn eind vindt in een woonhuis of een winkeltje, dat even rijker bewerkt werd dan de overige huizen, 't Is iets rijziger, soms een topgevel, of het springt even terug in de rooilijn en verder is het net als de rest. Toch is dat net even anders zijn genoeg om ons telkens weer te boeien, niet alleen in Kloetinge, maar overal in onze dorpen en steden. Juist in die bijzondere plaats die een huis inneemt, aan het eind van een straat of op een markanten hoek zijn oplossingen bereikt die getuigen van een ont wikkeld gevoel voor verhoudingen, dat de oude bouwmeesters bezaten. Niet alleen de meetbare verhoudingen van de ramen en de deuren, maar voor de onmeetbare verhouding van deel en ge heel. Zonder de dienende functie van straatwand te verliezen, kwam er een oplossing die alleen op die plaats en in dien vorm gemaakt kon worden. Dat getuigt van diep begrip voor de organische gebondenheid van het dorp, zooals het getuigt van de vakkennis van de bouwers en bovenal is het een teeken van een innige liefde voor hun gemeenschap en daarmee voor het dorp dat hen huisvest. De prentjes van de plattegronden en de bebouwing die hier te vinden zijn, zijn niet in de 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 70