gezegd wil wezen dat er nog genoeg te doen is voor hen die onze dorpen willen onderzoeken naar de vormschema's der plattegronden. Het is goed dat .ze dan meteen weten dat de heraldici het er nog steeds niet over eens zijn of het huidige ge meentewapen van Kloetinge af te leiden is van dat van de Heeren van Valckenisse en Ter Nisse, of dat de wapens van Clothinge, Weerde en Campe tot denzelfden grondvorm behooren. Kamperland en Waarde hebben in de zestiende eeuw lang ge dreven en zijn geheel als nieuwe dorpen herbouwd. Nisse heeft overeenkomsten met Kloetinge, maar zijn dat gevolgen van bepaalde familiebetrekkin gen? Moeten we dan niet van gestichte dorpen gaan spreken? En is dat niet wat al te kras voor een dorp dat voor het eerst omstreeks 1200 op duikt in de (bekende) geschiedenis? Alhoewel, Elburg is ook gesticht, dat was tusschen 1365 en 1374. Daar was een bijzondere reden voor, waar Arent toe Buscop ons volledig over inlicht. En Arnemuiden werd zelfs twee keer gesticht, al zijn de bronnen daarover niet zoo erg helder. In ieder geval heeft Floris V toestemming gevraagd aan den keizer om een stad te stichten aan den mond van de Arne. Toen die stad te gevaarlijk kwam te liggen werd ze in 1438 herbouwd op den dijk. De voorwaarden waren toen lang niet malsch om een regeeringscrediet voor herbouw te krijgen. In 1281 kocht Floris grond van Jan van Renesse om Bridorpe (het latere Brouwershaven) te stichten. In Frankrijk was Henri III toen aan den bouw 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 65