groot en gelijk gericht. In Kloetinge moet in het noorden van het plein één of ander heerlijk huis gestaan hebben, ongeveer daar waar nu het hee renhuis nog staat. Natuurlijk kan dat verband hou den met den vorm van het plein. In Nisse was er ook zoo'n huis. Het groote woonhuis dat er nu nog staat heeft geen enkele relatie met het plein, het staat gewoon langs den weg, een flink eind buiten de kom en het ligt in het zuiden. Dan staat er in Kloetinge en in Nisse de kerk langs den zuidwand als een geweldige massale afsluiting naar het noorden. De kerk in Nisse is een goede honderd jaar later gebouwd dan de Kloetingsche kerk, maar dat zegt niet veel, want wellicht is er een voorganger van het huidige gebouw geweest. Dan is er in Kloetinge, in Borssele en in Nisse nog de „vaete", als een vijver. In andere dorpen, zonder zoo'n plein is er dikwijls geen vaete, zooals in 's Heer Abtskerke, waar weer net zulke mooie lindenlanen op het kerkplein staan. Zou er ver wantschap zijn tusschen de pleinen van Kloetinge, Nisse en Borssele? Of zijn de overeenkomsten alleen maar toevallig? Borssele wijkt in zijn ove rige gedaante sterk van de beide anderen af. Kloetinge en Nisse verschillen alleen maar in de afmetingen en enkele toevallige bewegingen in de rooilijn, die noodig zijn om er geen saaie herha lingen van te maken. Dan is het beloop der toe gangswegen aanleiding voor andere openingen in de pleinwanden. Zoo zijn er overeenkomsten die even talrijk zijn als de verschillen, waarmee maar 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 64