gebleven, maar toch niet goed genoeg om daar door een afzonderlijke plaats in te nemen. Wie tusschen de boomgaarden naar Kloetinge wandelt heeft veel te overdenken om er achter te komen waarom het juist Kloetinge is, dat tot zoo'n gaaf dorp werd. Er zijn lieden die niet rustig tusschen groene boomgaarden wandelen kunnen, als ze niet weten welke helden hier voor hen hun sporen achterlie ten. Voor hen is er niet veel te genieten, want bij mijn weten zijn er nooit belangrijke persoonlijk heden in Kloetinge geweest, of ze moesten met vacantie zijn. Groote wapenfeiten zijn er nooit gepleegd en het is maar één keer gebeurd dat de Borssele's er blijk gaven van hun zelfstandig ka rakter. Dat was toen Margaretha van Borssele als erfdochter van de ambachtsheerlijkheid zich liet schaken door Walraven van Brederode. En dan is in 1572 het dorp een keer afgebrand door de Spanjaarden, als dat tenminste waar is, want de meeste voorhanden zijnde bronnen zwijgen erover. In ieder geval staat de kerk er nog om ons te overtuigen dat niet alles afbrandde, want het choor dateert uit omstreeks 1300 en de toren uit het begin van de vijftiende eeuw. Dan was er nog het water. Het dorp is ontstaan uit een vliet of een kreek die verlandde en ingepolderd werd en later is het herhaalde malen ondergeloopen. Maar dat is geen bijzonderheid voor een zeeuwsch dorp, want Melis Stoke verhaalt al dat op St. Acgaats- dag van 1288 de vloed zoo hevig was, dat 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 60