van het dorp op de kaart zeker mooier geweest zijn. De achterweg, die aan de oostzijde daar een poover begin mee maakt, is onvoldoende om dat beeld voor ons op te roepen. Maar wat hebt ge aan een mooie kaart op een leelijk plein? Beter is het in Oudelande, waar de kaart niet mooi, maar het plein een juweel is. De kerk staat er wel wat achteraf door de school, die op 't eind van de vorige eeuw in den kerkhof gebouwd is, maar dat is nog niets, vergeleken bij vernielingen die elders in dezen tijd zijn uitgevoerd. De rust is op het dorpsplein gebleven, waar de straat aan den huizenkant langs de stoepen gaat. Natuurlijk staan ook hier langs dezen wand weer geschoren lindeboomen. Heusch niet alleen voor de fraaiig heid, maar ook voor de zon. Deze huizen met de voorgevels op het westen kunnen dat scherm best gebruiken en bedenk maar eens een zonwering die beter is en tegelijk zoo vormbepalend. Onge veer in het zwaartepunt van den driehoek, een paar meter uit de as, beheerscht de groote dorps linde het plein. Omdat ze in Oudelande even graag roddelen als in de chique sociëteiten staat er om die linde een groote leugenbank. Haar breede kruin verhindert het scherpe licht om door te dringen in de duistere geschiedenissen die daar verteld worden en houdt het malsche zomerbuitje tegen dat het vuur van de welsprekendheid bij geval wat ontijdig zou blusschen. Als ge daar op de witte steentjes en het zand voor het raadhuis wat loopt te peinzen over de ondeugd, die aan- 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 57