door de boomkruinen het dak van het laatste huis, dat het dorp afsluit en den weg vrijlaat. In Drie wegen is het niet veel anders, al werd daar door de bebouwing van een dwarsweg een afsluiting van de hoofdstraat verkregen, die de beslotenheid van het dorpsbeeld ten goede komt. In Wemel- dinge, dat eigenlijk ook alleen maar een straat is, verwijdt de toegangsweg zich tot het Schutters hof, waar de rijweg gemarkeerd wordt door ge schoren linden boven de heggen van de diepe voortuinen langs den eenen kant en de stoepen en hekken langs de winkels en woonhuizen aan den anderen. Die weg, ingedeeld door een rijbaan met breede keirabatten, verduidelijkt de schaal van de lage bebouwing. Die weg is gelukkig breed genoeg gebleken om het verkeer van het nieuwe Wemeldinge, dat bij de sluizen ontstond, te ver werken, zonder schade voor het evenwichtige beeld van dezen gaven brinkvorm. Voorloopig hoeft men zich in Oudelande geen zorgen te maken voor een verkeersuitbreiding die de schaal van het dorp kan aantasten. Er wonen een dikke zevenhonderd menschen en die hebben genoeg aan de bus, die een paar keer per dag de stilte stoort. Bovendien zijn de straten ruim ge noeg voor die bus en desnoods nog voor een paar boerenwagens erbij. Het is eigenlijk geen wonder dat het handjevol menschen dat hier ging wonen de verkeerswegen opzocht om toch maar goed op de hoogte te blijven van den dagelijkschen gang van dezen en genen naar den kruidenier, de kerk 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 53