van dorp naar dorp te dwalen. Bij het verlaten van zoo'n wooncentrum slingert de weg nog even om een hoog boerenhuis, waarvan de gevelbehan deling verraadt dat ge het dorp verlaten hebt, maar het landschap nog niet om U is. Koersend naar den volgenden torenspits, die dan links en dan weer rechts van den weg, boven het groen een gat in de lucht prikt, kijkt ge eindelijk door de laatste bocht in de flauw gekromde straat, waar van het profiel steeds nauwer wordt, tot ze als vanzelf overgaat in één van de eindeloos gevari eerde dorpskommen, die dit land rijk is. Er wordt wel eens beweerd dat onze dorpen ontstaan zijn uit enkele, toevallig bij elkaar staande boerderij en. Als de voor-historische onderzoekingen naar oude dorpsvormingen niet op duidelijke woon- centra hadden gewezen, zou een dergelijke theo rie al onaanvaardbaar zijn voor ieder, die wel eens gezien heeft hoe de dorpen duidelijk zijn af gesloten van het land door het plaatsen van een huis aan den rand of een opzettelijke beweging in de rooilijn. In de ronde dorpen is dat heel dui delijk, maar ook in de andere, die ontstaan zijn, toen deze wijze van aanleg geheel verlaten werd. In het land, dat later, zoo sedert het jaar 1000, aan het oude gebied werd toegevoegd zijn dorpen ontstaan van velerlei vorm. Eerst willekeurig, zonder duidelijk onderscheiden komvormen, later regelmatiger, ontworpen op een vast stramien. In dien steeds grooter wordenden Zak van Zuid- Beveland en in het Oosten, waar naast de groote 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 51