lende, edoch kortzichtige, burgerij op te leggen. En omdat regeeren toen ook al vooruitzien was heeft de Keizer er gelijk bij bepaald dat de Zeeu wen voortaan het recht kregen om langs 's Heeren wegen boomen te planten en te rooien om in de behoefte aan brandstof te voorzien. Daar is de zwerver langs die wegen tot op den huidigen dag mee gebaat, want polderbesturen en ara- bachtsheeren hielden vast aan de goede gewoonte om hun dijken en wegen rijkelijk van boomen te voorzien. Het zijn iepen, die met hun forsche stammen en breede kruinen dit landschap sieren, al zijn daar in den laatsten tijd veel canada's bij gekomen. Op de kruispunten van de wegen staan oeroude linden; in het lage land, langs de slooten zijn het natuurlijk wilgen; elzen heggen staan om de boomgaarden en een enkele statige bruine beuk of een breed uitgegroeide kastanje voor de wo ningen. Als de eigenaars dan van tijd tot tijd eens een dijk rooien of een houtverkooping organisee- ren staan er veel minnaars van de vaderlandsche schoonheid op hun achterste beenen over zooveel vandalisme, zonder te bedenken dat rooien het on vermijdelijk gevolg is van planten en dat polder besturen niet voor niets den houtaanplant kunnen financieren. Alleen als er gekapt wordt zonder te herplanten, wat maar al te dikwijls gebeurt, be- hooren die schenners van ons lieve vaderland op hun nummer gezet te worden, en stevig ook! Het is een lust om onder de volle boomkruinen over de slingerende dijken en wegen van dit land 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 50