en teekende hier zijn apostelkoppen, waarvoor de mannen van den dijk modellen waren en hij liet van zijn schetsen en schilderijen sommige achter, die nu de gelagkamer tooien. Probeer als ge er komt met de waardin op goeden voet te komen, dan zal ze U nog meer laten zien van den man die dit land en zijn menschen heeft gepeild tot in de volle diepte van hun wezen. Ik zou haast vergeten dat er ook nog „architec tuur" is in Westkapelle. Het raadhuis dat kort na 1800 gebouwd is vertegenwoordigt er een soort klassicisme dat kennelijk in deze streken ver dwaald is. Voor een gewoon dorpsgebouw, dat alleen door zijn hoogte domineert boven de om geving, staan vier hardsteenen zuilen, die aan spraak probeeren te maken op den naam dorisch, opgericht op een bordes met een balustrade. Een houten hoofdgestel met een driehoekig fronton, gevuld met een medaillon, en een klok pogen van dit gebouw een raadhuis te maken. Een houten dakruiter moet de waardigheid verhoogen, maar ze maakt in werkelijkheid het effect van het petje dat de dijkwerkers hier gewoon zijn te dragen. Zoo hoort dit pedante raadhuis dan toch in dit dorp thuis, waar verder niets is dat een houding aanneemt die niet met zijn innerlijke waarde overeenkomt. De zee, die nu door den beroemden dijk bedwongen is, al kost dat nog steeds een krachtsinspanning, die telkenjare in een aanmer kelijk bedrag op de diverse begrootingen wordt uitgedrukt, heeft het beeld van dit dorp bepaald 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 46