van die kleinigheden, die overal doen blijken dat er onder dit dijkersvolk ook waren die wisten wat bouwen was. Dan wordt elke straat weer een spel van vol en leeg, waar de weg gebaand wordt over hobbelige keien en het rythme van de lage bebou wing de beweging stuwt in een bonte afwisseling van gevarieerde elementen. Dan voelt de wande laar de noodzaak van de lichte buigingen in de straatwanden waardoor het beeld nooit vervaagt tot een ordelooze vlucht in de ruimte, maar altijd in zichzelf besloten blijft. Dan dwaalt zijn oog over de kleurenpracht van een verweerden bak- steenen gevel, zooals baksteen alleen maar ver- weeren kan in de zilte atmosfeer van dit dorp. Moeizaam, zoo laag dat de goten haast met de hand te grijpen zijn, richten de dijkershuizen zich op, als merkteekens van de menschengeslachten, die in hun eeuwigen strijd met het water zich niet den tijd gunden om hun eigen woonplaatsen te verzorgen. Een geslacht dat hard en taai werd als de enkele verschroeide boomen, die hun bestaan tegen den wind en het zout konden volhouden. Een geslacht dat geen andere feesten kende dat de gezamenlijke kan brandewijn als de rekening van een dijkwerk afgesloten werd. Alleman een borrel uit hetzelfde glas in een gelagkamer waar de rook te snijden is. Het zal niet ieder gebeuren zijn sobere feesten te vieren in zoo'n zaaltje waar tusschen de dorst- verwekkende reclames van bier en limonades het werk van Toorop de wanden siert. Hij schilderde 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 45