om aan een oude vesting te denken. De paar arm zalige pereboomen, die enkele meters onder nem groeien, staan in de gracht. Daar moest kroos zijn en diep water. Eigenlijk is de vesting Biervliet niet om de oude stad - want Biervliet is een stad gelegd, maar in het Noordoosten ertegen. Van de stad was toen niet veel meer over dan een lange lintbebouwing met aaneengesloten hui zen langs de Gentsche Straat. Het huidige dorp heeft zijn centrum in de vesting. \an een gïoot plein, waar nog een paar huizen staan achter de groene hoornen die deze paradeplaats omgeven, loopen de straten langzaam omhoog tegen de wal len, die allang afgegraven en bebouwd zijn en waar in het gunstigste geval nog een paar kaden wijzen op vroegere glorie. We zijn er haast aan gewoon geworden dat onze oude vestingen hun wallen verloren hebben. Het slechten was ook een prachtig object voor werkverschaffing, maar het kon geen kwaad dat onze vroede vaderen er wat meer van overtuigd raken dat wallen restaureeren ook met een kruiwagen en een schop kan gebeu ren. Overigens is het niet allemaal van de laatste jaren, want Smallegange vermeldt al dat men te veel versterkingen afbrak. Zoo is er altijd al ge sloopt en niet alleen wallen. Toen Parma IJzen- dijke aanwees om te versterken was er niet veel meer van over dan een paar huizen. Toen Frede- rik Hendrik het veroverd had maakte hij er een flink dorp van. Waarom men toentertijd zoo graag dichtbevolkte vestingen zag is een beetje onbe- 97 Dorpen in Zeeland 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 106