de vaargeulen en spleten tusschen die defensieve werken open te houden, want inundatie op het eene punt gaf verlanding van havens en kanalen op het andere. In den spaanschen successie-oorlog bemoeide generaal Menno van Coehoom zich onder anderen persoonlijk met de moeilijkheden in dit gebied. Hij legde een dijk tusschen Biervliet en IJzendijke, maar de andere deskundige, Kapi tein en Ingenieur Wildschut, toonde aan dat de haven van Sluis zoo verzanden moest. Hij werkte een ander plan uit, dat ook niet heelemaal uit gevoerd werd en het gevolg was dat de verzanding niet uitbleef en de vijand kans zag de verdedi gingswerken te nemen. Zoo is er altijd wat ge weest. Een kleine honderd jaar vroeger verloor Zeeuwsch-Vlaanderen ook al gebied, nu aan de zee, want de Brandkreek werd „veroorsaekt mette inundatien der zeewateren ghebeurt door de trou- belen van oorlooghen tusschen zijne catholijcke majt ende de vereenigde staten van hollant." Maar dit alles is het lot van het gebied, dat als operatieterrein diende voor de gevechten om de f rontiervestingen. Wie wandelt in Sluis of Axel merkt niet veel meer van het militair verleden. De straten loopen er bochtig en van de wallen is niet veel meer te zien. De huizen zijn van een stedelijk karakter, met twee verdiepingen en de raadhuizen en kerken zijn oud en dateeren uit de middeleeuwen. Wie in Biervliet tegen den hoogen wal kijkt, die het dorp in het Noordwesten afsluit, heeft moeite 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 105