aanvaard, maar nergens komt een typisch barok ke vorm tot stand. Daarom bleef Kats ook zoo simpel. De kerk, uit 1660, is wat zwieriger dan de rest. Door haar hoogte domineert ze al over het dorp en door haar plaats sluit ze de Voor straat af. Het straatprofiel heeft de breedte van een kleinen Boulevard, zooals dat de gewoonte was in die tijden. Het profiel werd in eenvoudige getalverhoudingen bepaald. De hoogte van de goten, nu door allerlei verbouwingen en wijzi gingen wel wat erg onregelmatig verloopend, ver houdt zich tot de straatbreedte als één op drie. Tweederde van die breedte wordt ingenomen door de straat en aangeduid door de scheef gegroeide boomen. Zoo is Kats een opzettelijke straat in den polder, die als de andere polders uit deze tijden weer een streng regelmatige structuur vertoonen. Kavel naast kavel aan een rechten polderweg, die van dijk tot dijk het land doorsnijdt. Er is altijd een voorliefde geweest om de neder zettingen te stichten waar de weg een Z-bocht maakt. In St. Laurens (afb. 20), dat al heel vroeg naast het oude Popkensburg op Walcheren tot een dorp uitgroeide, is dat al heel duidelijk. Pop kensburg lag ten Westen van den Noord-Zuid loopenden hoofdweg en langs den landweg die het kasteel verbond met dien hoofdweg kwam St. Lau rens te liggen. Op 't oogenblik gaat de groote weg door het dorp heen, of liever, het dorp heeft dien Weg opgezocht. In Nieuwvliet (afb. 20) is de plaats van het dorp ook op dezelfde manier be- 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 100