door deze decoratie, net als de sobere versieringen, die af en toe worden gevonden. Zoo zijn er de aardige uitgezaagde ventilatiegaten in de hooge houten top gevels of grappige windveeren te zien, waar weer het zwart en wit zoo schoon harmonieeren in al hun tegen stellingen. In den allerlaatsten tijd is het Frankische karakter wat aan het verdwijnen. De doorgaande dwarsdeelen kwa men uit op de mestvaalt en het practische nut van het doorrijden over deze deel wordt daardoor nogal pro blematisch. Daarom wordt de stal doorgetrokken langs den geheelen langsgevel en verdwijnen aan een zijde de groote deuren. Erger is, dat de houten schuren ver vangen worden door groote steenen bouwsels in een leelijke fletsroode Belgische baksteen. Het pannendak ruimt zelfs haar plaats voor gegolfde platen, die ge lukkig allemaal stukwaaien en de gaten worden weer met pannen gedicht. Daarom zal het euvel vanzelf weer verdwijnen, zooals zooveel, wat even aanvaard werd, omdat het nieuw, niet omdat het beter was, dan het oude en beproefde. Maar ongerept blijve, hier en elders, de geest, waaruit ook de gave Frankische hoeve tot een groote schoon heid kwam. Dat vraagt nu grootere inspanning en beter inzicht in wat werkelijk goed en waar en schoon is, dan van den boerentimmerman redelijk verwacht mag worden. Want de kunstuitingen van heden zijn niet gebonden aan den overgeleverden vorm, maar vrij. De vrijheid is geen anarchie; ze vraagt zelfcritiek en zelfcontrole. Daarom mag de bemoeiing van ervaren krachten met den boerderijbouw zich niet beperken tot het geven van enkele aesthetische wenken aan den on- bekwamen dorpsbouwkundige, maar direct en inten sief deelnemen aan de oplossing van het probleem. Dat zulke krachten nog vrij gemakkelijk te vinden 65 s

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 74