symbool van den onmisbaren boomgaard, dan werke lijkheid, maar de wil is in ieder geval aanwezig ge weest. Het bleekveldje naast het huis wordt een zelf standige ruimte, door de weloverwogen, goed begre pen plaats van het waschhokje. Voor een doelmatig gebruik is geen betere plaats voor deze keete te bedenken, vlak bij de keuken, maar is het niet tegelijk gave architectuur? Het geestige klom- penrek bepaalt nog even, vooral niet te nadrukkelijk, den hoek. Wat verder langs het weggetje, waar een breede dam, geflankeerd door twee hoog opgaande populieren, toegang geeft tot het bedrijfserf, is het hek veel eenvoudiger. Ruwe ongeschaafde planken, waar alleen de bovenste aardig geschulpt is uitgezaagd, han gen aan zware gehengen in een paar eenvoudige palen. Het is zwart geteerd, afgezet met breede witte banden. Maar het is meer dan alleen een beweegbare afschei ding het is de ingang van een gave ruimte, die rond om de boerderij voor het bedrijf is gereserveerd. De mestvaalt met het varkenshokje, markeeren de schei ding aan de eene zijde en aan den anderen kant is de schoone levende muur van het hoog opgaande hout. Zoo'n boomensingel is uitermate practisch. Hij breekt den wind en geeft overal luwte, maar tevens is het een ruimte bepalend element geworden. Dan is er nog het wagenloodsjeheelemaal aan het einde van het erf. Drie simpele houten wandjes met een langzaam hellend dakje. Het is niet zoo eenvoudig, omdat de boerentimmerman uitgeput was in middelen. Zie er de mooie erke wagenloods van menige boerderij maar eens op aan, maar hier, als afsluiting van de groote ruimte, mocht het niet meer zijn dan een simpel hokje, dat zich opent naar het groote erf. Vergelijk dit meesterwerkje van een goede paarhon- derd jaar oud, eens met het landhuisje, dat even verder langs den hoofdweg staat. Het valt direct op en 't is 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 70