H et aandeel dat de Frankische volksgroep in de ont wikkeling van de Nederlandsche cultuur heeft gehad is nog niet erg duidelijk. De Franken zijn nog al eens verhuisd en hebben in de verschillende streken natuur lijk sporen van hun aanwezigheid achtergelaten; ook hebben ze er de invloeden- van anderen ondervonden. Dat maakt het lastig om nu nog te gaan achterhalen, wat echt en onvervalscht Frankisch is, zoowel in die gebieden waar hun cultuur het best bewaard bleef, als daar, waar de cultuuruitingen in de eerste plaats niet- Frankische invloeden toonen. De groote zijdeuren van de Saksische boerderijen in Utrecht en langs het IJssel- meer zijn wellicht Frankische elementen, maar laten de theoretici toch vooral practische menschen blijven, net als de bouwers van deze boerderijen. Die toevallige vormen kunnen best uit simpele over wegingen zijn ontstaan, zonder dat er ooit één Frank of Kelt aan te pas is gekomen. Wellicht ten overvloede, mag hier herhaald worden, onze boerderijen niet te zien als de private eigendom van een bepaalde volks groep. Vooral bij de Frankische boerderij is dat ge vaar groot, want de oudste voorbeelden, die we van dit type kennen, zijn al zoo ver ontwikkeld, dat altijd wel één of ander detail overeenkomt met dat van een ander type. De gaafste vormen zijn te vinden op de zandstreken van Noord-Brabant en in Zeeland. Daar staat nog de Frankische boerderij, waar de karakte ristieke vórm logisch uit de planorganisatie is voort gekomen. HET FRANKISCHE TYPE HOOFDSTUK V Architectonisch, dat is ruimtelijk want architectuur is voor alles ruimtekunst is ze niet zoo belangrijk als de Friesche en Saksische hoeve. De Friesche boer-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 58