gemakkelijk maakt. In sommige streken, zooals in het land van Maas en Waal, wordt ook een wolfseind aan het dak gemaakt, maar het blijft oversteken op een paar schoren. Dat is practisch, want een hooiwagen staat dan bij regenachtig weer een beetje droog, maar het is ook een mooie plastische bekroning. De deel, die breed en hoog is, om ruimte te geven voor den slag van de dorschvlegels, neemt natuurlijk veel ruimte in. De zolder ligt veel hooger dan de bovenkant van de zijmuren, die bij de oudste boerderijen zeer laag zijn. Boven de koppen van de koeien, van züle naar züle ligt een gording, het nekhout en daarop is een klein zoldertje, de hilt of hilde. Dat geeft meer bergruimte en „de koeien toonen er beter" zegt de boer, die zich nu verzet tegen het ver dwijnen van de hilt, wat bij de nieuwe boerderijen van dit type wel wordt gepropageerd. Dan worden de zij gevels wat hooger opgehaald en de hooge deel, die nu door het machinale dorschen buiten de schuur niet meer nodig is, wordt afgedekt door een ruimen vlakken zolder. De potstal is hoe langer hoe meer uit deze boer derijen verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een groepstal, maar verder is er weinig aan het bedrijfs- gedeelte veranderd. Deze wijzigingen zijn zeker ver beteringen, al is er ook veel schoons verdwenen. Het licht, dat onder de hilt doorschijnt, verspreidt zich in de groote hal en geeft er een clair-obscure, die zeker aantrekkelijk is. 's Zomers, als deze schuren leeg zijn, is de ruimtewerking geweldig. Deze typische schoon heid gaat bij de nieuwere hoeven verloren; een ver lies, dat we moeten betreuren, al zullen we ons ook verheugen, wanneer dat, wat vernieuwd wordt, ook werkelijk beter zal blijken. Het nijpende gebrek aan bergruimte, dat in deze boerderij, vooral in den laat- sten tijd zoo sterk op den voorgrond komt, is al van ouds aanleiding geweest tot veranderingen. Er ver- 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 48