Andere factoren hebben invloed uitgeoefend, zooals de wijze waarop de boer zijn werk indeelde en uitvoerde, of de grondsoort waarop het bedrijf werd uitgeoefend. De verschillende behoeften, die het landbouw- of zui velbedrijf hadden, deden verschillende gebouwen ont staan ook de rijkdom van den bodem mag niet uit het oog worden verloren. De ligging van de streek ten opzichte van de verkeerswegen en het daarmee samen hangende ontstaan van de steden bepaalde goeddeels het contact met anderen en hierdoor zijn binnen be paalde typen weer afwijkende mengtypen ontstaan. Door het ontbreken van een bruikbare inventarisatie van ons huidig bezit van de voortbrengselen van de boeren-bouwkunst, wordt het onderzoek belemmerd. Grenzen of invloedssferen zijn niet of slechts globaal aan te duiden. Er moet nog veel verzameld en nog meer onderzocht worden als we een duidelijk inzicht in deze materie willen verkrijgen. Niet alleen de folklo rist en de architect, maar ook de taalgeleerde en de prae-historicus zullen zich in dit omvangrijke werk moeten verdiepen. Nu het groote belang van deze studie door velen wordt ingezien, zal het wellicht mo gelijk zijn om daarvoor ook de noodige financieele middelen vrij te maken. De aanduiding, die in het kaartje wordt gegeven wil niet meer zijn, dan een globaal overzicht, zelfs het ideaal om nu al volledig te zijn kan niet worden na gestreefd. Het terrein wordt dus glibberig en het ge vaar voor overhaaste conclusies groot. Toch is er wel eenig houvast en vooral Prof. Dr J. H. Gallee heeft in het begin van deze eeuw, ondanks de vele fouten die aan zijn werk kleven, een enorme prestatie gele verd, die nog niet is geëvenaard. Hij onderscheidde in ons land vier hoofdtypen, die we kunnen aanduiden met de namen Friesch, Saksisch, 2 17

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 20