deze indeeling alleen kunnen baseeren op gelijke of overeenkomstige vormen, want we zullen moeten zoe ken naar de gelijksoortige wezenskenmerken.Trouwens, als we alleen maar naar formeele gelijkheid zouden speuren, konden we beter niet aan een onderzoek be ginnen, want als we het kaartje bekijken, zien we nog maar enkele van de gewestelijke vormen afgebeeld. Zonder moeite zou het aantal tot het dubbele uitge breid kunnen worden, zonder dat het overzicht daarbij aan volledigheid wint. Wanneer we wat beter gaan kijken en ook eens naar binnen gaan en met den boer praten, dan ontdekken we spoedig dat de bonte variatie in de gebouwen veel grooter lijkt dan ze werkelijk is. Bij alle verscheiden heid blijken de wezenlijke verschillen wel pregnant, maar weinig talrijk te zijn. Ons land is van oudsher bevolkt door enkele groepen, die ieder hun eigen, zij het primitieve, cultuur naar deze streken meebrachten en ontwikkelden. Maar de mensch is niet slechts in staat tot cultureele daden, hij is ook mensch in dezen zin, dat hij ontvankelijk is voor de cultuurinvloeden van anderen. Zoo kan het gebeu ren, dat Friezen, Franken en Saksers met nog zooveel anderen tezamen Nederlanders werden. Dit zullen we herkennen in de meest uiteenloopende voortbrengselen van onze geheele beschaving, maar het neemt niet weg dat er in elke groep veel van de eigen gedachten is vastgehouden, die natuurlijk ook in de bouwkunst tot uitdrukking kwamen. Daarbij is een onderzoek van de boerderijen belangrijk, want minder dan zijn stedelijke collega, kwam de dorpstimmerman in tevreden contact met die cultuur van anderen. Doch niet alleen de verschillen in afstamming en volksaard bepaalden het type van onze boerderijen. x6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 19