HOOFDSTUK II DE TYPEN W ie wel eens in aanraking is geweest met de mo derne techniek, kent haar slagwoordnormalisatie. De Hoofdcommissie voor Normalisatie in Nederland is al toe aan N dertien honderd en zooveel. In een van haar eerste publicaties zal wel bekend gemaakt zijn dat N in het vervolg normaalblad zal beteekenen. Men is bezig om alles te normaliseerenluiers en doozenover jassen en baksteenengrafzerken en schroefdeksels. De dingen worden nauwkeurig congruent gemaakt, om ze in serie te vervaardigen en alle eigen karakter verdwijnt uit de normaalvormen. Er is geen genorma liseerde bril voor noodig, orri te zien, hoe dof en gees teloos de wereld er uit zou gaan zien, als men ook kans zag om de menschen te normaliseeren. Maar dat zal niet gelukkenhet is hoogstens mogelijk om van een bepaald type te spreken. Bij het woord type denken we ook aan gelijke of gelijk soortige dingen, onverschillig of we het over menschen- groepen, landschappen of gebouwen hebben, maar we bedoelen iets geheel anders dan normalisatie. Type is kenmerk; het duidt op overeenkomende karakters en gelijke wezenskenmerkenhet heeft een eigen naam en als Shakespeare geweten zou hebben, hoe we, al normaliseerende, steeds meer zouden nivelleeren, had hij gewis verzucht: „een eigen naam is heel wat!" Het ligt voor de hand, dat we in onze nederland- sche boerderijen enkele streektypen kunnen aanduiden, want telkens plaatsten dezelfde behoeften den dorps timmerman voor dezelfde problemen, zoodat de ver schillende oplossingen telkens een overeenkomstig ka rakter zullen vertoonen. Dit wil niet zeggen dat we 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 18