Katholieke voorganger, kon hopen den Hemel te verdienen. En toch zien wij, dat met de Hervorming het aantal der burgerlijke instellingen van liefdadigheid, waaronder de hofjes, toeneemt. Ter verklaring van dit verschijnsel zijn verscheiden oorzaken op te noemen. De opheffing der begijnhoven had tot gevolg, dat hier en daar behoeftige vrouwen zonder dak kwamen, hetgeen medelijdende burgers in den zak deed tasten. Maar vóór alles moet niet vergeten worden, dat de toenemende welvaart sedert het begin der 17de eeuw velen deed beslui ten een deel van het pas verworven vermogen te besteden voor een liefdadig doel. Wie rijk geworden was, placht niet zelden bij zijn leven of na zijn dood een deel van zijn kapi taal voor dergelijke doeleinden te bestemmen. Wat was voor velen aantrekkelijker, dan het in het leven roepen van een stichting, een hofje, waar oude en arme lieden konden wonen, vooral wanneer aan zoo'n hofje de naam van den stichter voor eeuwig verbonden zou blijven? „Bevrediging van ijdelheid", zal de lezer wellicht opmer ken. Wie deze meening is toegedaan, bevindt zich in gezel schap van niemand minder dan Mr Jacob van Lennep, die hevig fulmineert tegen het vermaken van legaten aan lief dadige instellingen door personen, die in het bezit zijn van kinderen, of andere erfgenamen hebben. „Slechts hij, die bij zijn leven geeft en zóó, dat hij er zich eenige genoegens voor ontzegt, die hij anders zou gesmaakt hebben, mag inderdaad aanspraak maken op den eerenaam van welda dig", verklaart deze bekende schrijver. Naar mijn bescheiden meening is Van Lennep wel wat streng in zijn oordeel. Het tot stand komen van een hofje geschiedde vaak reeds gedurende het leven van den stichter, maar bovendien sluit het een het ander niet uit en wij mo gen niet anders dan tevreden zijn, omdat zonder deze hofjes de armoede ongetwijfeld grooter zou zijn geweest, dan thans het geval is. De hofjes vormen een schakel in de groote keten van liefdadige werken, die door milde Nederlanders in den loop der eeuwen zijn verricht, om den nood der menschheid te lenigen. En het zijn ook geen geringe som- 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 9