schillende portretten van regenten, meest 17de-eeuwsche schilderijen, zijn opgehangen. De zoogenaamde Regentenhof in de straat, genaamd het Bagijnhof, is een ruim gebouwd complex huisjes, gesticht in 1755, dat, verbonden met doorgangen, nog twee moderne vleugels bezit. De achterzijde aan de Vriesestraat, ook wel genaamd het Lengenhof, bestaat uit een weinig-zeggend 18de-eeuwsch gebouw; het dankt zijn naam aan Gijsbert Leng, burgemeester van Dordrecht, die de stichter was. Recht tegenover den ingang van den Regentenhof aan de binnenplaats is de regentenkamer te vinden, die versierd is met een fraai goudlederen behang en een Lodewijk XV schoorsteenbetimmering en stuc-plafond. Het Koningshof aan de Mariënbornstraat is in 1595 ge sticht door Adriaan Dirksz. Koning, schepen en weesver zorger, en zijn vrouw Lucretia Oem. Boven een sombere voorstelling van een skelet zijn in de poort de wapens der stichters aangebracht en is de volgende spreuk te lezen: „Dat ich wel gaf, is mij gebleven En dat ick hielt heeft mij begeven" Welke mededeeling overduidelijk het nuttig effect van het beoefenen van liefdadigheid aantoont! Het hofje bestaat uit 8 woningen aan de straat, daarvan gescheiden door een tuintje over de geheele breedte en met een hek van de straat afgesloten. De kleuren van dit hofje vormen zijn grootste charme; de geel geverfde gevel en het roode dak geven, vooral bij zonlicht, aardige contrasten te zien. «- Wie van den kant van Asperen met het kleine veer over de Linge het stadje Leerdam nadert, vraagt zich af, wat het rijzige, ietwat grimmige bouwwerk voorstelt, dat hij hoog boven de omringende huizen ziet uitsteken en dat den Zuidwestelijken ingang der stad beheerscht. Hij zal van den veerman te hooren krijgen, dat het een hofje is, dat al héél oud is. Nu, héél oud is het niet, want het dateert van 1720,. 81 Nederlandsche Hofjes 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 99