Minister van Financiën werd het kapelletje, dat in 1795 met het hofje onder het beheer der domeinen was gekomen, verkocht. Het werd toen door de Joodsche gemeente aan gekocht en als synagoge ingericht. In 1934 is de kapel ingericht als oudheidkamer voor Naald wijk en omstreken; behalve vele andere merkwaardighe den zijn er eenige schilderijen van heeren en vrouwen van Naaldwijk te bewonderen, welke in 1885, zes in getal, door de gemeente aan het Rijksmuseum te Amsterdam in bruik leen waren afgestaan, en waarvan er nu drie te Naaldwijk zijn teruggekeerd. Dordrecht bezit een uitzonderlijk fraai hofje, het Arent Maartenshofje aan de Museumstraat, eertijds Lindengracht geheeten. Het dateert van 1625, toen Arent Maartenszoon, heer van Oost-Barendrecht en Schobbelande-ambacht, deze stichting in het leven riep, die door zijn derde vrouw de mentia van Beaumont, ambachtsvrouwe van de Kleine Lindt, rijk met giften bedacht werd. Het hofje vormt een groot vierkant en staat geheel vrij. Van buiten is het als een vesting; geen ramen zijn er aan de vier zijden aangebracht. Het is of alle verbinding met de buitenwereld moet worden geweerd en slechts door de poort aan de Museumstraat is het inwendige te bereiken. Deze poort van Bentheimer steen draagt twee in steen uit gehouwen vrouwenbeelden, die een schild met de wapens van den stichter en zijn echtgenooten in de handen hebben (afb. 24). De gebruikelijke opschriften ontbreken ook hier niet. Door de poort komt men op een zeer ruime binnenplaats, die met groote kastanjeboomen beplant is en een „verma kelijken" hof voor de bewoonsters der 38 woningen vormt. Eertijds had ieder daar zijn eigen tuintje maar thans is deze verbrokkeling te niet gedaan, waardoor een veel fraaier en rustiger geheel is verkregen. Behalve op dezen hof, die een bezichtiging ten volle waard is, vestig ik ook nog de aan dacht op de regentenkamer, rechts van de poort, waar ver- 80

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96