in steen gehouwen, het volgende toepasselijke versje aan gebracht: „Die mildelijck zaeyen in der armen hoven Sullen rijcklijck maeyen in de ougst hierboven" „Anno 1605" In het midden is een wapenschild aangebracht. In genoemd jaar is het hofje gesticht door een brouwer uit de brouwerij de Klauw. Het hofje bestaat uit een aantal, om een rijk met bloemen voorzien plaatsje, gebouwde huis jes. Aan één der zijden is een modern kapelletje gebouwd, waarin onder meer een laat-gothisch Mariabeeld (begin 16de eeuw) is te bewonderen; voorts hangen er elf por tretten uit het einde der 16de en uit de 17de eeuw. In de kapel wordt geregeld dienst gedaan; de bewoners belijden den Roomsch-Katholieken godsdienst. Het in officieele stukken als Dominiaal Gesticht te Naald wijk betitelde hofje aldaar vormt een der bezienswaardig heden in deze voornaamste plaats van het Westland. Gelijk de naam aanduidt, is het thans domeingoed; het werd ge sticht door Hendrik, heer van Naaldwijk, die in 1426 bij testament de noodige gelden beschikbaar stelde voor het oprichten van 5 huisjes voor oude mannen. Prins Frederik Hendrik liet in 1627 - hij was in dien tijd bezig met het bouwen en inrichten van zijn huis te Honselaarsdijk nog 5 huisjes voor mannen en 10 voor vrouwen bijbouwen. De bewoners moesten Protestant zijn en afkomstig uit de heer lijkheden Naaldwijk, Honselaarsdijk, Monster, Poeldijk, Wateringen, Ter Heide of Loosduinen. In 1641 werd op last van den Prins, wien het hofje na aan het hart lag, een kapel gebouwd; opgemerkt wordt, dat dit het eenige protestantsche kapelletje bij een hofje is, dat als zoodanig is opgericht; alle bij hofjes nog aanwezige kapellen waren oorspronkelijk voor den Roomsch-Katho lieken eeredienst bestemd. Tegen het einde der 18de eeuw raakte het kleine bedehuis in verval en op last van den 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 95