78 „Wij stonden eertijds op de Geer Ses in 't getal dogh nu een meer, Op nieuw herbouwd, en hier gebragt, Door de twee oudste van 't geslagt" „1660" In het midden van de 19de eeuw is de gevel van dit hofje, welke oorspronkelijk ramen met kruiskozijnen en onder en bovendeuren rijk was, in niet geringe mate verknoeid; de achterzijde, die aan een bijzonder fraaien tuin gelegen is, is nog in den ouden staat. De witgeverfde huisjes met het roode dak en de groene deuren geven een vriendelijken aanblik. Gelijk bij enkele West-Friesche hofjes het geval is, bezit dit hofje een, thans overdekte, galerij, grenzende aan den tuin. Hier is, geheel vrijstaand, in 1937 een regenten kamer gebouwd, waarin verschillende portretten van re genten en familieleden van regenten zijn bijeengebracht. Onder meer hangt hier een schilderij op paneel van Jacob Janszoon Graswinckel, den „Delftschen Wonderdokter", bekend door den gelijknamigen roman van Mevrouw Bos- boom-Toussaint. Grenzend aan het Hofje van Gratie, maar dateerend van veel lateren tijd, is het Hofje van Van der Dussen, in de wandeling beter bekend als het Hofje van Pauw, ge noemd naar Elisabeth Pauw, de echtgenoote van den stich ter Jan van der Dussen, burgemeester van Delft. Dit hofje is in 1707 opgerichthet bestaat uit acht woningen rondom een ruim bleekveld, met een pomp in het midden. De in gang is aan de Paardenmarkt, alwaar een eenvoudig poort gebouw verrijst, versierd met de wapens van den stichter en zijn vrouw. Boven de poort is de regentenkamer; een vroeger daar aanwezig geschilderd portret versiert thans niet meer het eenvoudig vertrek. Hoewel bestaande uit kleine huisjes, maakt het derde hofje te Delft, het Klauwshofje, gelegen aan het Oosteinde, een bijzonder aantrekkelijken indruk. De toegang is tegen woordig in een muur aan de Vest; boven den ingang is,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 94