leven in 1647 gesticht was en 16 woningen bevat benevens een regentenkamer. Het hofje is van de straat gescheiden door een muur, opgetrokken tusschen twee hoogere hoek- huisjes. Boven de poort is een cartouche aangebracht met een zwaan waarboven het wapen van de stichteres en het jaartal 1647. De meeste huisjes, aan drie zijden rond een plein gebouwd, hebben nog kruiskozijnen, met blinden voor de ramen en aardige muurankers in de gevels. Elk huisje heeft een uitgebouwd, met klimop begroeid portaal met boven- en onderdeuren. Alles bij elkaar maakt, dat het een mooi hofje is; met zijn verweerde muren van roode steen heeft het schilderachtige hoekjes (afb. 22). Luttele schreden van dit hofje verwijderd heeft ridder Bartholomeus van Wouw, de broeder van bovengenoemde Cornelia, het nobele voorbeeld van zijn zuster volgende, in 1649 eveneens een hofje gesticht. Ridder Bartholomeus echter was blijkbaar niet zoo ruim met aardsche middelen gezegend als zijn zuster en het door hem opgerichte hofje was dan ook maar klein; het bestond oorspronkelijk uit twee woningen. In 1733 werd dit hofje verkocht aan het Luthersch Weeshuis, maar weezen zijn er nimmer in onder gebracht, en na een vergrooting is het uiteindelijk bestemd voor huisvesting van 12 oude Luthersche vrouwen. Tegen woordig is het hofje niet meer bekend onder den naam van dat van den ridder van Wouw, maar als het Hofje van Van Dam. Dit hofje was in 1563 gesticht door Floris van Dam, schout van 's-Gravenhage, en gebouwd in de Juf frouw Idastraat, maar in 1886 naar hier overgebracht. Een steen met wapens en het jaartal 1606 is van de Juffrouw Idastraat naar het voormalige Van Wouws Hofje aan de Lange Beestenmarkt overgebracht en in den voorgevel ge metseld. Aan de andere zijde van de Prinsengracht, in het begin van de Assendelftstraat, bijna nog aan de Varkenmarkt, be vindt zich het Hoofts Hofje, dat in 1756 gesticht was door Angenis Hooft, een telg van het bekende Amsterdamsche patriciërsgeslacht. Teneinde den band met de hoofdstad aan te houden, was oorspronkelijk bepaald, dat een van de 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 91