74 burg. Ten Westen van de regentenzaal is de tegenwoordige ingang van het hofje in de Warmoezierstraat te vinden. Reeds werd de stichter van het hofje genoemd: Johan de Bruin van Buitenwech, heer van Nieuwkoop, Noorden en Achttienhoven. Hij had bij testament vele en belangrijke goederen daarvoor bestemdin 1658 kregen de executeurs van zijn laatsten wil van het Hof van Holland machtiging om tot het bouwen over te gaan. De opdracht tot het schep pen van dit bouwwerk werd aan niemand minder dan Pie- ter Post opgedragen, die er in de jaren 1658 tot en met 1661 aan bouwde. Typisch werk van Post is het ronde hou ten gewelf van de regentenzaal, maar ook op andere punten is zijn stijl te herkennen. In 1661 was het hofje voltooid; de bouw schijnt de niet geringe som van 100 000 guldens te hebben gekost. Het mag ons dan ook niet verwonderen, dat ter dekking van deze exorbitant hooge kosten eenige van de goederen moesten worden verkocht. En in 1672, toen veel landerijen tengevolge van den oorlog ernstig hadden geleden, raakte het hofje nog meer in de schulden, waar door opnieuw eigendommen te gelde moesten worden ge maakt. Het slot was, dat alle voorrechten, welke de bewo ners oorspronkelijk genoten, in een betrekkelijk kort aan tal jaren kwamen te vervallen en regenten noodgedwongen moesten besluiten de huisjes, welke eertijds kosteloos ter beschikking werden gesteld, voortaan te verhuren. Het blijkt, dat de opzet van dit hofje veel te grootscheeps is geweest en dat de ijdelheid den stichter parten heeft ge speeld, ten nadeele van het goede doel, dat met de stichting werd beoogd. Gelukkig is de toestand thans weer aanmer kelijk verbeterd, zoo zelfs, dat in 1886-1888 tot uitbrei ding kon worden overgegaan; ten Noorden van de regen tenkamer is nu nog een aantal moderne huisjes om een kleinere binnenplaats gebouwd. Aan de Lange Beestenmarkt, eertijds de Breestraat gehee- ten, zijn kort bij elkaar twee hofjes, beiden oorspronkelijk gesticht door leden van het geslacht Van Wouw. In de eerste plaats noem ik het Hofje van Cornelia van Wouw, dat door deze bejaarde ongehuwde dochter nog tijdens haar

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 90