73 kreeg bij die gelegenheid een zitkamer en een portaaltje om te koken, een bergplaatsje en een closet op de beneden verdieping, en een slaapkamer met een bergzoldertje boven. Gas, waterleiding en electrisch licht werden aangelegd. De buitenzijde der huisjes werd met oude steen en pannen hersteld, zoodat het hofje zijn schilderachtig aanzien bleef behouden. In Januari 1936 had de feestelijke heropening plaats en regenten konden dien dag met voldoening op het goede resultaat van hun werk terugzien. Het hofje mag nu tot een van de fraaiste van ons land gerekend worden. Bijzonder opmerkelijk is het Hofje van Nieuwkoop aan de Prinsengracht. Dit hofje heeft, zooals de Haagsche ge schiedschrijver De Riemer opmerkt, in geheel Nederland zijn wedergade niet. Inderdaad is het een der grootste, zoo niet het grootste der Nederlandsche hofjes; het bevatte oor spronkelijk in totaal 60 huisjes, welke rondom een binnen plein zijn gebouwd in aansluiting aan een hoofdgebouw aan de Noordzijde (afb. 21). De ingang ligt recht hier tegenover aan de Zuidzijde of wel aan de Prinsengracht; boven de poort waren eertijds de wapens van den stichter Jan de Bruin van Buitenwech, heer van Nieuwkoop, en zijn echtgenoote aangebracht. De wapenschilden worden opge houden door engelenfiguren; over het geheel spreidt een cherubijn beschermend zijn vleugels uit. In het midden van de groote binnenplaats was vroeger een put gebouwd, terwijl in elk der vier hoeken een gemetselde pomp stond en zich „een heimelijk gemak of gemeen se creet tot gerief van de inwonende lieden" bevond. Deze onontbeerlijke sanitaire inrichting is thans op de plaats van de vroegere pomp in het midden van den hof gebouwd, waardoor zij veel van haar „heimelijkheid" heeft verloren. Het hoofdgebouw aan de Noordzijde bevat een groote regen tenkamer, welke op zware gemetselde bogen rust; het dak in koepelvorm wordt door een torentje bekroond. De re gentenzaal werd, ter vermeerdering van de inkomsten van het hofje, verhuurd. Zoo heeft er langen tijd het schilderkun dig genootschap „Pulchri Studio" zijn vergaderzaal gehad later diende ze als atelier van den schilder Van Konijnen-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 89