72 hand liggend, maar zij zal misschien gezocht moeten wor den in de omstandigheid, dat de behoefte aan instellingen van liefdadigheid in Den Haag minder groot was, om dat hier, althans in den tijd van de Republiek, de bevol king minder dan elders uit den arbeidenden stand werd gevormd. Ook dient niet uit het oog te worden ver loren, dat in de koop- en handelssteden van Holland de rijke kooplieden, gehecht aan de plaats hunner inwoning, waar hun geslacht jaren lang geleefd en gewerkt had, meer neiging zullen gevoeld hebben hun naam door het stichten van een hofje te vereeuwigen, dan de beter gesitueerde be volking van Den Haag, die voor een groot gedeelte wisse lend was en niet van geslacht op geslacht hier bleef wonen. De Haagsche hofjes lagen oorspronkelijk meest alle in den Zuidwesthoek van het oude dorp en verschillende aan of nabij de Prinsengracht. Niet ver hiervandaan, aan de Pa viljoensgracht, ligt het Heilige Geesthofje, dat tot een van de mooiste Haagsche hofjes kan worden gerekend (afb. 23). Zooals reeds eerder is uiteengezet, gingen de Heilige Geestmeesters, die in verschillende plaatsen van ons land een college vormden, soms over tot het stichten van een hofje. In Den Haag was dit ook geschied; de Heilige Geestmeesters van de Groote of St. Jacobskerk besloten in het jaar 1616 daartoe over te gaan, teneinde de door hen bedeelde armen, die verspreid over de stad woonden, in één gebouw bijeen te brengen. Dit zoogenaamde Heilige Geesthuis zal waarschijnlijk oorspronkelijk zoowel aan mannen als vrouwen onderdak verleend hebben, maar later diende het uitsluitend voor huisvesting van oude vrouwen. Het hofje bestaat uit 36 woningen rondom een ruim bin nenplein. De huisjes waren eenige jaren geleden dermate bouwvallig geworden, dat er ernstig over gedacht werd het hofje af te breken en elders weer op te bouwen, naar het voorbeeld van het Hofje van Hoogelande, dat in 1907 van de Boekhorststraat naar een nieuw gebouw aan de Johan- nes Camphuysstraat werd overgebracht. Gelukkig is aan dit onzalig plan geen uitvoering gegeven, maar hebben regenten de huisjes grondig laten restaureerenieder huisje

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 84