dit hofje scheef te bouwen. Dit nu maakt een hoogst merk- waardigen indruk. Een gedicht ter herinnering aan het honderdjarig bestaan van de stichting, in de regentenkamer opgehangen, wijst op dit zonderling architectonisch gebeu ren in de volgende bewoordingen „Wel scheef en schuin gemaakt Doch echter, door verstand Zeer net in den haak Met twintig huizen in t' vierkant." Men ziet het, ook dit rijm gaat scheef! De bouw der twintig huisjes is te danken aan twee verschil lende beschikkingen. In 1655 vermaakte Charles Tevel, koopman te Leiden, een som gelds, welke besteed moest worden, om na den dood van zijn broeder Jacob Tevel, een hofje van „twaalf huiskens" te bouwen, alwaar ten allen tijde het conterfeitsel van den testateur zou moeten blijven hangen. Broeder Jacob wenschte zich ook niet onbetuigd te laten en bij testament van 13 October 1661 vermaakte hij met zijn vrouw Elisabeth van den Vinct eveneens een be drag voor den bouw van acht huisjes. Verplichtingen tot het ophangen van conterfeitsels in het hofje waren aan deze laatste beschikking niet verbonden, maar wel moesten aan de poort de namen der stichters worden aangebracht. Charles Tevel was in 1661 reeds overleden; wanneer zijn broeder en schoonzuster dit aardsche tranendal verlieten, is mij niet bekend, maar dit moet in ieder geval vóór 1666 zijn geweest, want in dit jaar kwam de stichting tot stand. In de regentenkamer hangen, behalve het reeds vermelde gelegenheidsgedicht, de portretten der stichters en prijkt cok nog een lijst van de opeenvolgende regenten met hun wapens; voorts staat er nog wat oud meubilair. -X- Het is opmerkelijk, dat te 's-Gravenhage in verhouding tot andere Hollandsche steden Rotterdam laat ik hier buiten beschouwing betrekkelijk weinig hofjes worden aange troffen. De verklaring van dit verschijnsel is niet voor de 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 83