70 geestelijke wij al eerder hebben gememoreerd, toen wij over het St. Salvators Hofje in de Steenstraat spraken. Thans rest ons nog een bezoek aan den Zuidoosthoek van de stad, aan het Levendaal en omgeving. Deze straat is na de demping onwezenlijk breed geworden en de lage huizen staan niet in verhouding tot de breedte van de straat. Ter rechterzijde verrijst, voorzien van een in 1897 ver nieuwden gevel, het Hofje Bethlehem, oorspronkelijk bestemd voor Doopsgezinden van de Waterlandsche ge meente. Dit hofje dateert, blijkens het opschrift boven het zandsteenen poortje, dat in den modernen gevel is geplaatst, van 1631. In deze inscriptie staat ook te lezen „Den Hovck- steen', onder welke benaming het hofje veelal bekend is en die ontleend is aan eenige plaatsen uit de Heilige Schrift, waarin te lezen staat „De steen, dien de bouwlieden hadden verworpen, is hoeksteen geworden". Het binnenste van het gebouw is nog geheel intact geble ven (afb. 19). Het hofje is gesticht door den koopman Gerrit Frankensz. van Hoogmade, wiens „gemoet daar toe porrende was". In 1630 stelde Van Hoogmade voor het door hem beoogde doel het noodige materiaal ter beschik king. Ik ben thans welhaast genoodzaakt van Leiden met zijn vele intieme en fraaie hofjes afscheid te nemen, maar één hofje is er nog, gelegen aan de 4de Binnenvestgracht No. 7 aan het einde van het Levendaal, dat éénig in zijn soort is. Aan de buitenzijde vertoont het slechts blinde muren en een eenvoudig versierd gebouwtje, waarin een poortje met zandsteenen deuromlijsting en eenig loofwerk. Een geschil derd, zesregelig opschrift, deelt ons mede, dat we zijn aan geland bij het in 1666 gebouwde Tevelingshofje. Dit nu is niet het merkwaardige, maar het bijzondere worden we eerst gewaar, als we door de poort zijn gegaan en ons be vinden in het binnenste van deze stichting. Doordat het gebouw werd opgetrokken in een knik van de 4de Binnen vestgracht, kreeg de bouwer de opdracht om op een ter rein, dat den vorm van een parallelogram had, een hofje te bouwen, en hij kon dit alleen doen door letterlijk alles aan

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 82