toegankelijk zijn, terwijl het bestuur berust in handen van de familie van den stichter of andere, door het reglement aangewezen personen. Al in zeer vroegen tijd zijn dergelijke particuliere arm- huisjes tot stand gekomen. Een voorbeeld is het Hofje „de Bakenesser Kamer" te Haarlem, dat in 1395 door Dirk van Bakenes gesticht werd ten behoeve van oude vrouwen en dat thans in het middelpunt der belangstelling staat, omdat het een restauratie zal ondergaan; hetgeen deze zeer oude stichting dan ook overwaard is! Van dergelijke hofjes van zeer hoogen ouderdom zijn nog enkele andere voorbeelden aan te wijzen; in Haarlem zijn er thans nog drie hofjes uit de 15de eeuw. In Leiden was het Jerusalemshofje reeds in 1467 gesticht; het oude Sions- hofje dateert van 1480. Het is nauwelijks noodig er op te wijzen, dat de bewoners van deze oude hofjes den Katho lieken Godsdienst beleden, waardoor de aanwezigheid van de hier en daar in de hofjes voorkomende kapelletjes verklaarbaar wordt. De oudste, thans nog in wezen zijnde hofjes, bestaan uit huisjes, welke rondom een binnenplein gebouwd, van de straatzijde toegang hebben door een poort en derhalve eenigermate een beslotenheid vormen. Het is niet twijfel achtig, of deze vorm zoowel als de naam „hofje" zijn ont leend aan de Begijnhoven, welke van zeer ouden datum zijn. Begijnen vormden de oudste wereldlijke vrouwenvereni gingen, die zich geheel aan den Godsdienst wijdden; in den regel voorzagen de aangesloten vrouwen door handenarbeid in haar bestaan. Deze vereenigingen ontstonden reeds in de 12de eeuw; zij verspreidden zich van de Nederlanden uit over Duitschland, Italië, Bohemen en Polen, ja zelfs tot in Spanje werden zij aangetroffen. Deze begijnen nu woon den in zoogenaamde begijnhoven, bestaande uit kleine huis jes, die rondom een plein gebouwd waren. De meest bekende begijnhoven zijn thans nog die te Brugge en te Lier in België, die door een Maurits Sabbe of een Felix Timmer mans tot middelpunt van een romantisch verhaal zijn ge kozen en die veel schilders door hun schoonheid geboeid 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 7