gebruikt werd (want de eenige regent is Leidens burgemees ter) werd in bruikleen gegeven aan de Vereeniging „Oud Leiden", om als vergaderzaal van het bestuur te dienen. Voorwaar een origineele en nuttige bestemming in een his torisch milieu Van Brouckhovens echtgenoote, de reeds genoemde Em- merentia Banning, wenschte zich ook niet onbetuigd te laten. Het was te harer kennis gekomen, dat, indien in het reeds genoemde Sionshofje opgenomen vrouwen weduwe waren geworden, zij dadelijk na het overlijden van haar man de inrichting moesten verlaten. Emmerentia had „sich daer over met compassie bevonden bewogen", omdat naar haar oordeel, de arme vrouwen daardoor „met eenen dob belen slach werden geslagen". Want niet alleen misten zij op zulk een droevig oogenblik haar man, maar ook haar onderdak en eventueel eenige inkomsten. Zij liet nu in de Schoolsteeg een hofje voor vier weduwen bouwen. Het be sluit hiertoe viel in 1641 (toen zij zelf ook weduwe was geworden) en aangezien de vier huisjes gebouwd waren op het terrein van het Sions Hofje, vermeldt het gedicht boven den ingang aan de Schoolsteeg in de laatste regels de daad van de liefdadige Emmerentia. Een hofje, dat in zijn oorspronkelijken staat niet meer is terug te vinden, is het Heilige Geesthofje. Dit complex van oorspronkelijk „zeven kameren" meest voor Roomsch- gezinden, was gesticht door Cornelis Sprongh, heer van Hoogmade, uit welke grondheerlijkheid de inkomsten van het hofje zouden worden geput. Cornelis Sprongh had in zijn testament, eigenhandig geschreven op 9 December 1690, bepaald, dat zijn huis aan de Breestraat, „daer de Heilige Geest boven in de gevel staet", naast het groote huis, waarin hij zelf woonde, na zijn overlijden zou worden ingericht tot bewoning van zeven oude vrouwen. In deze behuizing had eertijds de Antwerpsche drukker Christoffel Plantijn gewoond. Het hofje stond op de plaats waar tegenwoordig de studen tensociëteit Minerva verrijst. Waar eens de rustige en in getogen sfeer van een hofje voor oude lieden te bekennen 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 79