dak aan 8 echtparen, die rondom een klein tuintje een rustigen levensavond kunnen hebben. Een bijzonder fraai hofje, ook nog in de schaduw van de rijzige Pieterskerk gelegen, is er aan de Papengracht; het is het bij iederen Leidenaar bekende Van Brouckhoven Hofje, dat door den burgemeester van dien naam, tevens gecommitteerde ter vergadering van de Staten-Generaal, met zijn echtgenoote Emmerantia Banning is gesticht en in 1640 tot stand kwam. De opvallend fraaie gevel is van Bentheimer steen opgetrokken en versierd met beeldhouw werk, bestaande uit guirlandes van vruchten, in het midden door engelenkopjes opgehouden. In de zijstukken naast de ingangspoort zijn ledige nissen en daarboven gebeeld houwde trossen vruchten in een rechthoekige omlijsting. Het geheel wordt bekroond door een driehoekig fronton, waarin het wapen van den stichter. Het aanbrengen hier van was uitdrukkelijk gestipuleerd in het besloten testa ment, dat burgemeester Jan van Brouckhoven in 1631 had opgemaakt en waarin hij ook bepaald had, dat de eerste letters van zijn naam en van dien zijner zuster Anna, we duwe van Willem van Baersdorp, raad in het Hof van Hol land, zouden worden aangebracht. Vandaar de letters I V B en A V B. Dat deze zuster en niet Van Brouckhovens echt genoote in den voorgevel wordt herdacht, is een gevolg van de omstandigheid, dat Anna reeds vroeger vier huisjes voor een stichting had vermaakt, welke beschikking, gevoegd bij die van den burgervader, het genoemde resultaat heeft gehad. Behalve de gevel is ook het inwendige van het hofje zeer de moeite van een bezoek waard. Thans koesteren zich des zomers 16 huisjes met evenzoovele echtparen in de zon, rondom een met bloemen en een hardsteenen pomp ver sierd pleintje. Een bepaling van den erflater was nog, dat zijn conter- feitsel en dat van zijn zuster in een apart kamertje „tot eene memorie" zou worden opgehangen. Met deze bepaling is de hand gelicht, want de portretten zijn verhuisd naar de Lakenhal en het vertrek, dat voor regentenkamer niet meer 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 78