poort bezingt een vierregelig gedicht de stichting in de volgende bewoordingen: „Hier ziet men uit het puin van een bouwvallig nest Een fraai gebouw gesticht, door vruchtlooze echtgenooten Voor veel behoeftigen, schoon vreemd, die verstooten Zijn uit hun Vaderlandt, en vredig hier gevest." Het inwendige van het hofje is van voorname rust; in de regentenkamer hangen de portretten van den stichter en zijn vrouw en valt een houten schoorsteenmantel met ge sneden ranken van het einde der 17de eeuw te bewon deren. Het merkwaardige van dit hofje is, dat in het „bouwvallig nest", uit welks puin dit hofje was opgetrokken, eertijds woonde John Robinson, zooals op te maken valt uit den eenvoudigen blauwen steen naast den ingang met de in scriptie: „On this spot lived, thaught and died J. Robinson, 1611—1625"Robinson werd in 1575 te Nottingham in Engeland geboren; hij behoorde tot de Engelsche puritei nen en vluchtte om der geloofswille naar Holland en was o.a. in 1609 student aan de Leidsche Universiteit. In het jaar 1620 ging een gedeelte van zijn geloofsgenooten, die hij te Leiden om zich heen had verzameld, met de „May- flower" naar Amerika en landde in New-England, maar voor hij zelf ook kon oversteken, stierf hij in het jaar 1625. Hij werd begraven in de Pieterskerk en te zijner nagedach tenis is in den zijmuur, tegenover de plaats, waar hij ge leefd en gewerkt heeft, in 1891 een memorietafel ingemet seld. Verder, in den hoek van het Pieterskerkhof naast de Biblio- thèque Wallone het St. Pietershof, ditmaal, hoezeer men dat in dit Waalsche milieu zou verwachten, niet voor Wa len maar voor Protestanten van alle gezindten bestemd. Het is gesticht door Pieter Gèrritsz. van der Speek, rent meester der parochiekerken te Leiden, die in 1645 zijn testament maakte. In hetzelfde jaar kwam het hofje, blij kens het inschrift boven de zandsteenen, met een wapen versierde poort, tot stand. Het is niet groot en biedt onder- 65 Nederlandsche Hofjes 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 77