geeft toegang tot dit regentenhuisje, dat echter niet meer als zoodanig in gebruik is, doch verhuurd wordt. Het gebouwtje is niet van architectonisch belang ontbloot en bezit een der weinige nog onverminkte tuitgevels te Lei den. Er zijn nog kruiskozijnen aanwezig en de gevel is ver sierd met een bloemenguirlande boven de tweede verdieping. De monumentale poort, welke toegang tot het eigenlijke hofje verleent, draagt het wapen van het geslacht Hooge- veen en een latijnsche inscriptie. Zij sluit een der mooiste Leidsche hofjes van de rumoerige buitenwereld af. Het dozijn huisjes is onder één gevellijst gebracht, welke door eenvoudige gemetselde pilasters gedragen wordt. Deze pi lasters zijn van gele steen en verlevendigen in hooge mate de rest van het in roode steen opgetrokken hofje. Ook het plaveisel van roode en gele steenen draagt er toe bij, het hofje een vroolijk aanzien te geven. In het midden van den tuin staat een monumentale hardsteenen pomp met kope ren tuit en versierde slingers, bekroond door een staand lam, voorstellende het wapen Van Hoogeveen. Het hofje werd in 1659 dit blijkt uit de inscriptie boven de poort gebouwd als gevolg van een in 1650 opgemaakt testament. Thans het Jan Pesijn s Hofje in de Kloksteeg; de stichter, die gehuwd was met Marie de Lanoy, maakte op 25 Octo- ber 1655 zijn testament, dat in het Fransch was opgesteld; hij was Fransch refugié en als zoovele zijner geloofsgenoo- ten naar Holland getrokken, waar hij, in Leiden, het be roep van koopman uitoefende. Evenals andere rijke koop lieden wilde hij uitdrukking geven aan zijn dankbaarheid tegenover de hem te Leiden betoonde gastvrijheid en daar om bestemde hij met zijn vrouw, die hem geen kinderen had geschonken, een som geld voor den bouw van een hofje voor „des vielles gens mariez, de la nation wallone, soit homme et femme ensemble, ou deux hommes veufs ensem ble, ou deux femmes veufs ensemble". Een poortgebouw sluit het hofje aan de straatzijde af; een zandsteenen poortje, waarin een deur met een klopper, verleent er toegang (afb. 14). Het jaartal 1683 geeft aan, dat in dat jaar het hofje is gereed gekomen en boven de 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 74