fronton en een spits dak met een windwijzer. Rechts en links van het poortgebouw verrijzen muren met blinde ramen, behalve op de hoeken, waar aan iedere zijde één raam met kruiskozijn is aangebracht. Boven het zandstee- nen poortje is het volgende inschrift te lezen: A° Loridan Hofien 1656 1 „Die rijk is van Geloof en eerlijk van Gemoed En in zijn ouderdom schroomt voor de Arremoet Werd hier al waer hij vreemd van dese zorgh verlicht Nv Pieter Loridan voor hem dit Hofvien sticht". Pieter Loridan, wiens geschilderd portret in het Stedelijk Museum hangt, was een Waalsch lakenverver, die op 4 Augustus 1655 zijn testament maakte, waarin beschik kingen voorkwamen over een op te richten hofje van 12 huisjes ten behoeve van Waalsche Gereformeerden. Hij overleed binnen twee weken na het uitvaardigen van zijn laatsten wil en het hofje kwam, gelijk uit het jaartal boven den ingang blijkt, in het volgend jaar tot stand. Opmerke lijk is de galerij, midden in den tuin gebouwd, die blijkbaar als tuin- of zomerhuisje is bedoeld. Er is in Leiden nóg een hofje voor geloofsgenooten van de Waalsche gemeente, dat ook om andere redenen inter nationale vermaardheid heeft gekregen. Het is het Jan Pesyn's Hofje in de Kloksteeg. Op weg daarheen hebben wij gelegenheid in de Doelensteeg nog een fraai hofje in oogenschouw te nemen. Het hier bedoelde hofje, waarvan de regentenkamer niet daarin zelf, maar in de onmiddellijke nabijheid is onder gebracht, is dat van Eva van Hoogeveen. De poort, welke toegang tot het hofje geeft, vindt men in de Doelensteeg; de regentenkamer, of liever gezegd het regentenhuisje, ver rijst aan de Doelengracht. Een eenvoudig geprofileerd poortje met een gevelsteen erboven, vermeldende: ,,'t Hofken van Eva van Hoogeveen 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 73