jonkvrouwe Lutgart van Boschhuizen. In 1660 was het gebouw in de Schoolsteeg dermate in verval geraakt, dat de regenten geen kans zagen, om het te restaureeren. Zij verzochten daarom aan den magistraat van Leiden den op stal te mogen verkoopen en met de opbrengst een nieuw hofje te mogen bouwen in de nieuwe vergrooting der stad in de buurt van de Heerengracht. Dit verzoek werd afge wezen, maar in 1668 kregen de regenten toestemming om het Sionshof je te verplaatsen naar het zoogenaamde Pieter Simons Bagijnhof, eertijds het St. Michiels klooster in het Maredorp, dat tot dit doel gerestaureerd zou worden. Zoo kwam de stichting tot nieuwen bloei in de tegenwoordige Sionssteeg, eertijds de St. Josephsteeg geheeten, alwaar een zwarte steen met vergulde letters de plaats aanduidt. Het Stevenshofje m de Haarlemmerstraat No. 50, een „ver- gaderinge", bestaande uit dertien huisjes voor evenzoovele arme mannen, eventueel met hun vrouwen, is door Willem van Tetrode en zijn vrouw Christina Aarts dochter op 27 November 1487 gesticht. Zij schonken daartoe een huis en erf in het Maredorp onder de parochie van O.L. Vrouwe, alsmede de achterkamer van het door hen zelf bewoonde huis, welke als administratiekamer moest worden bestemd. Voorts nog een aantal landerijen en huizen, welker op brengst aan het hofje ten goede zou komen. Het hofje is gebouwd langs een pleintje, dat des zomers met bloemen prijkt. Een houten poortje verleent toegang; daarop vermeldt een inschrift de vernieuwing in het jaar 1777. Hiermede zijn we uitgepraat over de hofjes in het Mare dorp en richt zich onze gang naar het Westen der stad. In de Steenstraat verrijst het St. Salvator Hofje; een eenvou dig zandsteenen poortje draagt een steen met fronton en op den steen staat als inschrift: „St. Salvators hoff Gesticht en doen bouwë by H. Povwels Claeszoon De Goede, An° 1636." 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 71