minder dit gesticht met zijn vele wederwaardigheden als wel de er aan verbonden proveniershuisjes, die onze be langstelling trekken. Deze huisjes zijn echter van aanmer kelijk lateren tijd als het gasthuis. Het geheel der om een pleintje gebouwde huisjes maakt vooral des zomers, wan neer de bloemen in de bakken voor de ramen bloeien, een hoogst schilderachtigen indruk. Dicht bij dit hofje, op het terrein van het aangrenzende voormalige St. Ursulaklooster, ligt nog een hofje in den waren zin des woords verscholen. Het is van vrij jongen datum (1773) en werd door zekere Cecilia Coninck ge sticht terwijl het later werd uitgebreid met eenige door leden van het geslacht Del Court van Krimpen in 1854 gebouwde huisjes, die in beteren staat verkeeren dan de oudste woningen. Misschien wel het aardigste van dit vrij sombere hofje is, behalve het poortje, met het opschrift ConinckshofMDCCLXXIII"het vierregelig versje in de weinig aantrekkelijke regentenkamer „Coninck, in haer ziel bewogen Met verarmden burgerstand Droogt met heure milde hand Weeuwen tranen, vrijsters oogen". Hoe ligt niet in deze woorden een weemoed en een zee van droefenis en teleurgestelde hoop verborgen! Nog steeds is het oude Maredorp, begrensd door Galgen water, Ouden Rijn en Oude Vest, op het punt van hofjes niet uitgeput. In de Sionssteeg treffen we een aardig hofje aan, het Sionshofje, dat zijn naam niet ontleend heeft aan het straatje, waarin het gelegen is. Het omgekeerde is hier het geval, want het hofje is vrij bejaard en stond vroeger in de Schoolsteeg in de buurt van de Pieterskerk. Wie over de oudste geschiedenis van dit hofje wenscht te worden ingelicht, kan niet beter doen dan eerst naar de School steeg te gaan en zich het uitvoerige opschrift met jaartallen op het daar aanwezige poortje in de herinnering te pren ten. Hij zal dan gewaar worden, dat het in 1480 werd ge sticht door jonkheer Hugo van Zwieten met zijn vrouw 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 70