testamentaire beschikking, heeft Meerman nog bij zijn le ven het begin van den bouw kunnen aanschouwen. Helena Verburch stierf weliswaar in of kort na 1683, maar het was haar nog gegeven om samen met haar man de „Regels ter bestieringe van Meermansburg" op te stellen, waarin uitvoerig werd aangegeven, hoe de administratie zou moe ten worden gevoerd, hoe het archief moest worden bewaard en wie als regenten zouden optreden. In het algemeen zou den als zoodanig familieleden in aanmerking komen. In den fraaien voorgevel aan de Oude Vest, versierd met de wapens der stichters en met andere emblemen, geeft de in een zandsteenen omlijsting gevatte poort toegang tot een ruim voorportaal, waarboven zich de regentenkamer be vindt (afb. 20)De groote binnenplaats, die aan drie zijden met huizen is omgeven, bestemd voor „eerbaere nugtere weduwen ofte vrouwspersoon en" van boven 45 jaren, bezit een monumentale hardsteenen pomp, waarop een „meer man" met zwaard en schild zijn „burg" verdedigt; een niet ongeslaagde toespeling op het echtpaar Meerman-Verburch (afb. 16). Ook het middelste huis tegenover den ingang heeft op den gevel een houten topstuk waarin het wapen Meerman; eveneens hangt in het voorportaal een groot gesneden bord met het wapen dezer familie. Zeer de bezichtiging waard is de regentenkamer met laat- 18de eeuwsch plafond en behang van rood velours. Er hangen verschillende portretten van regenten en hun fami lieleden, waarvan er eenige door den op het einde der 17de eeuw zeer in trek zijnden Haagschen schilder J. de Baen vervaardigd zijn. Ook zijn er een paar Mierevelds, een of meer stukken van J. Gz. Cuyp alsmede eenige schilderijen in den stijl van Rembrandt. Verder nog, in een zijvertrek, enkele oude afbeeldingen van het hofje en plattegronden, en, onder meer andere bezienswaardigheden, een regenten- lijst met 35 wapens. We gaan nu nog even terug naar de Oude Vest en wel naar No. 23, waar een oud steenen poortje ons beduidt, dat we zijn aangeland bij het voormalige St. Elisabeths Gasthuis. Dit gasthuis dateert al van 1428; het is echter 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 69